Saznajte koliko je zdrava potočarka!
Potočarka je jedna od najstarijih biljaka korišćenih u narodnoj medicini. Vrlo je zdrava i preporučljivo je da je uvrstite u ishranu…
Ova biljka, koju možete pronaći od maja do novembra, cenjena je u mnogim kulturama još od starogrčkog doba. Kao što joj i ime sugeriše, raste u područjima sa čistom vodom, a možete je uzgojiti i sami u jezercetu ili potoku.
Berete je pre nego procveta i samo one koje rastu u čistoj vodi. (Ne berite je tamo gde se napaja stoka). Da bi ste uzgojili sami potrebno je da seme posadite u saksijice sa vlažnom zemljom i sačekate 8 do 10 dana. (Posude održavajte vlažnima).
Kada proklija možete je premestiti u vodu, koja je blago alkalna. Njen sveže isceđen sok odličan je za jetru i bubrege, za čišćenje krvi, za detoksifikaciju organizma. Neka istraživanja pokazuju da je dobar i u borbi protiv raka, posebno raka dojke. Ubrajaju je u superhranu. (Važno je napomenuti da biljka nije pogodna za trudnice).
Bogata je mnoštvom vitamina i minerala, a pogodna je za salate, variva, sendviče, pite, pa i pečenja (kao začin). Možete sa njom praviti mnoštvo zanimljivih šejkova.
Sasvim je lako da je uvrstite u svoje menije, ima malo gorkast ukus, a najsličnija je kombinaciji rukole i špinata. Koristite je kao bazu za salatu, dodajte joj morske soli, malo maslinovog ulja, limunovog soka, mladog luka i belog luka. Jedite je nakog što odstoji bar jedan sat. Kombinovati je možete i sa maslinama, tunjevinom i, recimo, feta sirom.
Izvor: LifePressMagazin
Leave a Reply